2023 seçim takvimi belli oldu! Seçimler için masada 3 tarih var! İşte o tarihler

Güncel 25 Aralık 2022 18:21
Videoyu Aç 2023 seçim takvimi belli oldu! Seçimler için masada 3 tarih var! İşte o tarihler
A
a

Türkiye'de seçim süreci yaklaşırken en çok tartışılan konulardan biri seçimlerin 2023 yılının mayıs ayına çekilip çekilmeyeceği oldu. 2023 yılının haziran ayında yapılması gereken cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçim sürecinin takvimi ortaya çıktı. 30 Nisan, 14 Mayıs ve 18 Haziran tarihlerinin ele alındığı toplantıda, her ihtimal değerlendirilerek taslak bir takvim oluşturuldu

30 Nisan, 14 Mayıs ve 18 Haziran tarihlerinin ele alındığı son MYK toplantısında, seçimin ikinci tura kalma ihtimaline karşı özellikle 30 Nisan tarihi üzerinde değerlendirmeler yapıldı. AK Parti, 2023 yılının haziran ayında yapılması gereken cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleriyle ilgili takvimi netleştirmek için çalışmaları hızlandırdı. Edinilen bilgilere göre, önceki gün gerçekleştirilen Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında seçim hazırlıkları üzerine detaylı bir çalışma yapıldı.


ERDOĞAN'DAN "TEFERRUATLI ÇALIŞMA" TALİMATI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim işleri başkanlığına konu hakkında teferruatlı bir çalışma yapması için talimat verdiği öğrenildi. Seçimin ikinci tura kalma ihtimaline karşı özellikle 30 Nisan tarihi üzerinde değerlendirmeler yapıldı.


"ADAY OLMALARI DOĞRU OLMAZ"

AK Parti Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir, toplantıda, sahada yapılması planlanan seçim çalışmaları hakkında detaylı bir sunum yaptı. Kandemir, milletvekili adayı olmak isteyen il başkanlarının istifa süreciyle ilgili bilgi verdi. Tecrübeli il başkanlarının adaylığına sıcak bakılırken, yeni seçilen ve henüz hiç seçim geçirmemiş il başkanlarının aday yapılmalarının doğru olmayacağı değerlendirildi. Toplantıda ayrıca adaylık için istifa edecek il başkanlarının yerine kimlerin geleceği de istişare edildi.


ALTERNATİF İKİ SEÇİM TAKVİMİ

TBMM'de seçim kararının 360 oyla alınması gerekiyor. Muhalefet desteği sağlanamazsa Cumhurbaşkanının kendi yetkisini kullanarak seçimleri öne çekmesi bekleniyor. Bu kararın da en geç 13 Mart'a kadar verilip Resmi Gazete'de yayınlanması gerekiyor. Bu konuda normal tarih olan 18 Haziran ve öne çekilmesi halinde 14 Mayıs'a göre iki ayrı hazırlık yapıldı. Yaklaşık tarihler ortaya çıktı. İşte o takvim:


18 HAZİRAN'DA SEÇİM

Seçimlerin 18 Haziran 2023 tarihinde yapılması halinde seçim takvimi 24 Nisan 2023'te başlayacak. Partilerin göstereceği cumhurbaşkanı adayları için son başvuru tarihi 29 Nisan, 100 bin imza ile aday gösterme için son tarih 3 Mayıs olacak. Cumhurbaşkanlığı adaylarının kesinleşmesi tarihi ise 14 Mayıs olaak. Milletvekili listeleri 15 Mayıs'ta YSK'ya teslim edilecek.


 14 MAYIS'TA SEÇİM
Seçimin 14 Mayıs'ta yapılması halinde takvim 30 Mart'ta başlayacak. Partilerin cumhurbaşkanlığı için aday gösterme süresi 4 Nisan'da sona erecek. 100 bin imza ile cumhurbaşkanlığına aday gösterme tarihi ise 8 Nisan. Cumhurbaşkanlığı adaylıkları 12 Nisan'da kesinleşecek. Milletvekili listelerinin YSK'ya teslim tarihi 20 Nisan.


7 HAFTA İÇİNDE İSTİFA

Seçim kararının Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından 7 gün içinde bürokraside aday olmak isteyenlerin istifa etmesi gerekecek.
Kaynak : ŞEHRİVAN GAZETESİ
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat