Çin, teknoloji bağımlısı çocuklar için harekete geçti! Çok sayıda oyunda yüz tanıma sistemi devreye giriyor

Dünya 9 Temmuz 2021 00:52
Videoyu Aç Çin, teknoloji bağımlısı çocuklar için harekete geçti! Çok sayıda oyunda yüz tanıma sistemi devreye giriyor
A
a

Dünyanın önde gelen oyun ve teknoloji şirketleri arasında yer alan Tencent, Çin'deki oyun bağımlılığının önüne geçmek yüz tanıma teknolojisini oyunlarına entegre etti. Bu teknolojiyle çocukların saat 22.00'den sonra mobil oyun oynayabilmesi için kimlik doğrulama yapması gerekecek.

Shenzhen merkezli Tencent, çocukların uyku saatlerinden sonra oyun oynamalarını engellemek amacıyla yüz tanıma teknolojisini kullanmaya başladığını açıkladı. Söz konusu teknoloji, çocukların saat 22.00'den sonra mobil oyun oynamaya devam etmek için yüz tanıma algoritması aracılığıyla kimliklerini doğrulamasını gerektiriyor.

Pekin hükümeti, reşit olmayan kişilerin ne zaman ve nasıl oyun oynadığına ilişkin bazı düzenlemeler getirmişti. Tencent'in geliştirdiği özel yüz tanıma yazılımı, ülkedeki yeni regülasyonlar çerçevesinde hayata geçirildi.
 

60 MOBİL OYUNDA ETKİNLEŞTİRİLDİ

Honor of Kings ve Game for Peace dahil olmak üzere Tencent'in 60 mobil oyununda etkinleştirilen teknoloji, zamanla diğer yapımlara da sirayet edecek. Tencent, 18 yaşın altındaki çocukların saat 22.00'den sonra veya sabah 8'den önce oyun oynamaya çalıştıklarında, kimliklerini ve yaşlarını doğrulamak için telefonun kamerasını kullanan bir kontrolden geçmeleri gerekeceğini söyledi.

 

OYUN OYNAMA ALIŞKANLIĞI HÜKÜMET TARAFINDAN KONTROL EDİLİYOR

Çin'in oyun endüstrisini düzenlemekten sorumlu hükümet organı, 2019'da Çinli oyun şirketlerinin gerçek ad doğrulama sistemleri uygulamasını zorunlu kılan yeni bir dizi kısıtlamanın yanı sıra çocukların ne kadar süre oynayabilecekleri ve ne kadar para harcayabileceklerine ilişkin bazı sınırlamalar getirmişti.

BAZI KESİMLER ENDİŞELİ

Pekin hükümeti, bu düzenlemelerin hem mobil hem de PC oyunlarının çok popüler olduğu Çin'de oyun bağımlılığını engellemek için olduğunu söylese de, ülkedeki bazı kesimler toplanan bu verilerin usulsüz ve etik olmayan bir şekilde kullanılabileceğinden endişe duyuyor.

Çin, League of Legends'ın Çince versiyonunda bağımlılık karşıtı önlemler alması için Riot Games'e baskı yapmıştı. Riot, köken itibarıyla bir ABD merkezli bir şirket olmasına rağmen Tencent çatısı altında faaliyetlerini yürütüyor. LoL'ün Çince versiyonu henüz bu yeni yüz tanıma sistemini kullanmıyor, ancak eninde sonunda Çin'deki düzenlemelere uymak zorunda kalacaktır.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat