Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ‘40. Yıl Dönümü Vefa Ödülleri Töreni’ Düzenlendi

Van 22 Ocak 2022 09:25
Videoyu Aç Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ‘40. Yıl Dönümü Vefa Ödülleri Töreni’ Düzenlendi
A
a

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinin Kuruluşunun 40. Yıl Dönümü münasebetiyle düzenlenen ‘Vefa Ödülleri Töreni’nde; Üniversitede uzun yıllardan beri çalışan personellere, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Vakfı Üyelerine ve Van Kültür ve Dayanışma Vakfı Başkanı Nizamettin Ağar’a plaket ve teşekkür belgeleri takdim edildi.

Rektör Prof. Dr. Hamdullah Şevli’nin eşi Duygu Şevli Hanımefendi ile birlikte katıldığı törene; Van Valisi Sayın Mehmet Emin Bilmez ve eşi Meral Bilmez Hanımefendi, AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, Van Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Dönmez, İl protokolü, Sivil Toplum Kuruluşu üyeleri, Van YYÜ Senato üyeleri, üniversitede uzun yıllardır görev yapan akademik ve idari personel, öğrenciler ve basın mensupları katıldı. Üniversitemizin tarihçesinin anlatıldığı kısa filmin izlenmesiyle başlayan tören, Van Valisi Mehmet Emin Bilmez’in ve Rektör Prof. Dr. Hamdullah Şevli’nin konuşmalarıyla devam etti.
 
Törenin açılış konuşmasını yapan Vali Bilmez, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinin akademik eğitim ve alt yapı bakımından her geçen gün büyümeye devam ettiğini söyledi.

“Bu projede görev alan arkadaşlarınızı kutluyorum.”
Öncelikle, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin, Türkiye’de en iyi kampüse ve konuma sahip üniversitelerden biri olduğunu vurgulayan Vali  Bilmez, sözlerinin devamında, Üniversite bünyesinde gerçekleştirilen bu tür etkinliklerin taşıdığı öneme de değindi: “Bu projede görev alan arkadaşlarınızı kutluyorum. Üniversitemizin kuruluşundan bugüne gelişine kadar emeği olan başta rektörlerimize, akademik kadrolarımıza, milletvekillerimize, kanat önderlerimize, STK yöneticilerimizin hepsine teşekkür ediyorum." dedi.

“Şehir kültürünün oluşumuna en çok katkı sunabilecek değerimiz Van Yüzüncü Yıl Üniversitesidir.”
Üniversitenin şehrin kültüründeki katkısına da dikkat çeken Vali Bilmez, şunları söyledi:

“Şehir kültürünün oluşumuna en çok katkı sunabilecek değerimiz Van Yüzüncü Yıl Üniversitesidir. Şehrin, tarımın, turizmin, sanayinin, gastronominin gelişimi için üniversitemizin her zaman toplum içinde olmasını arzuluyoruz. Hocalarımızın insanlarımıza ışık olması, rehberlik etmesi en büyük temennimizdir.

Üniversitelerimiz uzun süre toplumdan ayrı kaldılar. Toplumla iç içe olmayan, toplumdan kendini soyutlamış, bir anlamda neredeyse laboratuvar mantığıyla görev yapılan dönemler de oldu. Bugün artık sahada olmaya çalışan üniversitelerimiz var. Toplumla daha çok entegre olmuş üniversitelerimiz ve fakültelerimiz olur inşallah."
 
Vali Bilmez’in ardından konuşan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, konuşmasına ‘Vefa Ödülleri Töreni’ne katılan protokol üyelerine ve salondaki tüm misafirlere, ev sahibi olarak, ‘hoş geldiniz’ sözleriyle başladı.
 
“Güneş şehri Van, bilimin ışığında olan bir üniversiteyle birlikte daha da aydınlandı.”
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinin kuruluşunun üstünden yaklaşık yarım asırlık bir sürecin geçtiğini belirten Rektör Şevli;  güneş şehri Van’ın, bilimin ışığında olan bir üniversiteyle birlikte daha da aydınlandığını ifade etti.

“Her türlü projeye açık olduğumuzu ve katkı sunacak her kurum ve kişiye peşinen minnettarlığımı belirtmek isterim.”
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinin kurulmasında ve büyümesinde emeği geçen herkese minnettar olduğunu söyleyen Şevli, “bu gece burada, 1982 yılında kurulan Üniversitemizin Kuruluşunun 40. yıl dönümü münasebetiyle, 40 yıldır Üniversitemiz bünyesinde çalışan vefakâr personellerimize ve özellikle, kuruluşundan bugüne Üniversitemize destek olan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Vakfı’nın kıymetli üyelerine bizler de vefamızı sunmak için buradayız. Diğer önemli bir amacımız da Van’ın ileri gelenleriyle bir araya gelerek Üniversitemizin 40. yılında ortak projeler üretmek, hep beraber 40. yılımızı idrak etmek ve gelecek nesillere daha güzel daha müreffeh bir üniversite bırakmaktır. Bu vesileyle sizlerden, üniversiteyi Van’ın önemli bir kurumu olarak sahiplenmenizi isterken kuruluş etkinliklerini sizlerle birlikte yapmayı tasarlamaktayız. Bu hususta sunacağınız her türlü projeye açık olduğumuzu ve katkı sunacak her kurum ve kişiye peşinen minnettarlığımı belirtmek isterim.” dedi.
 
“Van’da bir üniversite kurulması fikri, 20. Yüzyılın başlarına kadar uzanır.”
Rektör Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinin kuruluş süreciyle ilgili şu bilgileri aktardı: “Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinin öyküsü, esasında yarım asra sığmayacak derecede uzun bir süreci kapsamaktadır. Van’da bir üniversite kurulması fikri, 20. Yüzyılın başlarına kadar uzanır. Dönemin Padişahı II. Abdülhamit’in 3 Ekim 1905 tarihli talimatından, Van Nakibüleşraf Vekili Seyyid Taha Efendi’ye Eski Hastane adıyla bilinen Van'daki boş arsaya, bir medrese ve tekke inşası için izin ve emir verdiği anlaşılmaktadır. Van’da üniversite kurulmasına dair bu talimat hem Sultan Abdülhamit’in ileri görüşlülüğünü hem de Osmanlı Devleti’nin Van ve bölgesine verdiği önemi göstermesi açısından oldukça mühimdir. Van ve çevresine bu anlamda verilen önem hız kesmemiş, Sadaret’ten Evkaf-ı Hümayun ve Dâhiliye Nezareti'ne 3 Temmuz 1913’te gönderilen bir yazıda da; "Van'da açılması istenilen darülfünunun (üniversite) inşa masraflarının Evkaf-ı Hümayun Hazinesi'nden karşılanması ve padişahın adıyla anılması” talep edilmiştir. Osmanlı Devleti’nin birçok cephede savaştığı kaotik bir dönemde verilen bu karar, I. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla neticelenememiştir. Fakat yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti de Van’ın ve bölgenin önemini idrak ederek burada bir üniversite kurulması konusunu yeniden gündeme almıştır.”
 
“Van’a bir üniversite kurulması fikri, hemen hemen her hükümet döneminde gündeme gelmesine rağmen hep ertelenmiştir.”
Mustafa Kemal Atatürk’ün, 1927 yılında Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati Bey'i, incelemeler yapmak üzere Van'a gönderdiğini belirten Rektör Şevli,  “Mustafa Necati Bey de Van'da üniversite kurulması yolunda görüş beyan etmiştir. Bir yıl sonra Van'a gönderilmiş ve mevcut ortaokulu liseye dönüştüren Ferit Nur (Kuran) Bey’den kurulması tasarlanan üniversitenin çekirdeğini oluşturması istenmiştir. Atatürk, 1 Kasım 1937'de, TBMM açış nutkunda, 'Doğu bölgesi için Van Gölü Sahillerinin en güzel yerlerinin birinde ilkokulu ve nihayet üniversitesi ile modern bir kültür şehri oluşturmak yolunda şimdiden faaliyete geçilmelidir.' dedikten sonra, dönemin Maarif Nazırı Saffet Arıkan, arazi tespiti için Van'a gelmiştir. Ancak Atatürk’ün vefatından sonra bu teşebbüs de sonuçsuz kalmıştır. 11 Haziran 1951 tarihinde, Milli Eğitim Bakanlığınca, aralarında Prof. Dr. Afet İnan'ın da bulunduğu 15 kişilik bir heyet oluşturulmuş ve Doğu Üniversitesi'nin yerinin tespiti için esaslı incelemelerde bulunulmuştur. Ancak bu heyetin girişimleri ve mevcut tarihsel atmosferde Van’a bir üniversite kurulması fikri, hemen hemen her hükümet döneminde gündeme gelmesine rağmen hep ertelenmiş veya başka illere nasip olmuştur.” sözlerini kaydetti.
 
“Nihayet 20 Temmuz 1982 tarihinde, Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin kurulması nasip olmuştur.”
1968 yılında kurulan 'Van Üniversite ve Yüksekokulları Kurma ve Yaşatma Derneği'nin, Erzurum Atatürk Üniversitesine bağlı bir fakültenin Van'da açılması ve daha sonra ayrı bir üniversite haline dönüştürülmesi için çaba harcadığını söyleyen Şevli, sözlerini şöyle sürdürdü: “1981 yılında oluşturulan bir heyet de Ankara'ya gitmiş, Van'da bir üniversite kurulacağı müjdesiyle geri dönmüş, nihayet 20 Temmuz 1982 tarihinde, Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin kurulması nasip olmuştur. Hatta 1974-1984 yılları arasında ön lisans düzeyinde eğitim-öğretim faaliyetlerini yürüten, daha sonra Eğitim Fakültesine dönüştürülen 2 yıllık Eğitim Enstitüsü’nü ve 1978-79 eğitim öğretim döneminde Atatürk Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulan Fen-Edebiyat Fakültesi’ni dikkate aldığımızda, Van’da üniversiteye yönelik ilk kurumsal işleyişin yarım asır öncesine uzandığını söyleyebiliriz. Sultan Abdülhamit’in teşebbüslerini de dikkate aldığımızda, biz bugün Van Üniversitesi kuruluş teşebbüslerinin 117.; ilk kurumsal eğitim faaliyetlerinin 48. ve üniversite düzeyinde açılışın ise 40. yılını kutlamış olacağız. Van’da ilk üniversitenin 117 yıl önce kurulmuş olması şüphesiz ki çok önemliydi. Bunu geldiğimiz 40 yıllık sürecin sonunda daha iyi idrak edebiliyoruz. Çünkü üniversite bir ilin sadece eğitim anlayışında değil düşünsel, sosyal, kültürel, ekonomik, yapısal algısında da büyük değişikliklere vesile olmuştur.” ifadelerinde bulundu.
 
“Sultan Abdülhamit ve Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu teşebbüsü gündeme getirenlere şükranlarımızı arz etmek isteriz.”
Van’dan önce; İzmir, Erzurum, Trabzon, Elazığ, Diyarbakır, Sivas, Samsun, Malatya, Kayseri, Eskişehir, Bursa ve Edirne gibi illerde açılan yeni üniversitelerin veya bunların çekirdeğini oluşturacak fakülte, yüksekokul ve akademilerin kurulmasının kentin kalkınmasında çok büyük faydalar sağladığının bugün artık su götürmez bir gerçek olduğunun altını çizen Şevli, “ancak yine de yeri gelmişken başta Sultan Abdülhamit ve Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu teşebbüsü gündeme getirenlere, üniversitenin açılmasına öncülük eden devlet büyüklerine; merhum Tayyar Dabbağoğlu, Dr. Özçelik Okayer, Dr. Sadettin ÖZOK ve İzzettin SARIMURAT ve diğer Vanlı büyüklerimize ve üniversitenin kurulmasında emeği geçen herkese müsaadenizle sizler adına da şükranlarımızı arz etmek isterim. Çünkü onların gayretleri ve çabalarıyla bugün Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi kemale ermiş ve 40. yaşına gelebilmiştir.” Sözlerini kaydetti.
 
“Üniversitemiz, kırk yıllık süreçte şehirle bütünleşmiş hatta şehrin bu yönde büyümesi ve gelişmesine büyük katkı sunmuştur.”
 Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin 40. yaşında; 19 fakültesi, 5 enstitüsü, 2 yüksekokulu, 1 Türk Müziği ve Devlet Konservatuvarı, 10 Meslek Yüksekokulu, 49 araştırma merkezi, 48 öğrenci topluluğu, iki bine yaklaşan akademik, 3 binden fazla idari personeli ve 140 binden fazla mezun öğrencisiyle bugün Türkiye’nin en saygın üniversiteleri arasına girdiğini, kendi içinde de köklü bir kurum ve büyük bir aileye dönüştüğünü belirten Rektör Prof. Dr. Hamdullah Şevli, “ilk zamanlar, mevcut kampüsün kente uzaklığı nedeniyle bazı eleştirilere hedef olan üniversitemiz, geçen kırk yıllık süreçte şehirle bütünleşmiş hatta şehrin bu yönde büyümesi ve gelişmesine büyük katkı sunmuştur. Sadece Van ve bölgeye değil mezun öğrencileri ve ilimizden ayrılan akademisyenleriyle de başarılı bilim insanları, bakanlar, rektörler, büyükelçiler, genel müdürler, iş insanları yetiştiren Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Türkiye’nin akademik, ekonomik, sosyal, kültürel ve idarî gelişiminde de büyük katkıları olan büyük bir üniversite hâline dönüşmüştür.” dedi.
 
“Bizler de aldığımız bu bayrağı daha yükseklere çıkarmak için elimizden geleni yapmaya azmettik.”
Bugün Türkiye’nin farkı üniversitelerinde görevini tamamlamış veya görevine hâlen devam eden otuza yakın rektörün olmasının, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin Türkiye nezdindeki potansiyelini göstermesi bakımından önemli olduğunu kaydeden Şevli, “kıymetli misafirler, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinin, Van’a ve bölgeye olan katkılarını saymakla bitiremeyiz. Bu başarı hepimizindir. Bizler de aldığımız bu bayrağı daha yükseklere çıkarmak için elimizden geleni yapmaya azmettik. Yeni misyonumuz Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ni, çağın gerçeklerine de uygun olarak 3. Nesil bir Üniversite yapmaktır. 2021-2025 dönemi Stratejik Planı’nında da vurguladığımız üzere gelecek misyonumuz; ülkenin kalkınmasına, gelişmesine ve üretimine katkı sağlayacak olan araştırma projelerini ve merkezlerini çoğaltmak, eğitim-öğretim niteliğini çağdaş seviyeye taşımak, kurumsal kapasitesini artırmak ve bunları topluma faydalı olacak şekilde hayata geçirmek üzerine belirlenmiştir. Daha önce de belirttiğim gibi 40 yıllık süre zarfında ulusal ve uluslararası alanlarda birçok başarı elde eden Üniversitemiz, evrensel değişimlere ayak uydurarak ticarileşen bilimsel üretimi öncelikli hedefleri arasına koymuştur.” sözlerini kullandı.
 
“Üniversitemiz; 2020 yılında URAP sıralamasında 41. sıradan 35. sıraya yükseldi.”
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinin ulusal ve uluslararası ölçekteki akademik başarısını her yıl daha yüksek seviyelere çıkardığını belirten Şevli, Üniversitenin başarılarını şöyle ifade etti:  “Üniversitemiz; 2020 yılında URAP sıralamasında 41. sıradan 35. Sıraya; 2021 yılında da 160'a yakın üniversitenin tanımlandığı TÜBİTAK Harman Türkiye Akademik Arşiv sisteminde, 37.037 yayın sayısı ile 12. sırada yer almayı başarmıştır. Göreve başladığımız tarihten itibaren bu hedeflere ulaşmak için gayret eden ve üçüncü nesil bir üniversite olma yolunda Girişimcilik ve Ar-Ge çalışmalarına hız veren yönetimimiz, Van Teknokent’i daha aktif hale getirerek burada yapılan faaliyet sayısını günden güne artırmayı başarmıştır. Nitekim Ar-Ge çalışmalarının yapılabilmesi amacıyla kurulan 42 ofisimizin tümü, tam kapasite ile aktif olarak çalışmalarını yürütmektedir. Bugün Van ve çevre illerdeki teknoloji tabanlı girişimciliği geliştirmek amacıyla faaliyetler yürüten Van Teknokent’te yurtiçinden ve yurt dışından birçok proje yürürlüğe girmiştir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri 2020 yılı Performans Endeksine göre 2018 yılında 54 Teknoloji Geliştirme Bölgesi içerisinde 42. sırada yer alan ve son iki yılda hızlı bir yükselme ile 63 Teknoloji Geliştirme Bölgesi içerisindeki genel sıralamada da 31. sıraya yükselen Van Teknokent, Doğu Anadolu Bölgesi’nin en iyi ‘Teknoloji Geliştirme Bölgesi’ unvanına da sahip olmuştur. Gelişmekte olan 22 Teknoloji Geliştirme Bölgeleri içerisinde de 7. sıra da yer alan Van Teknokentimiz, kısa ve orta vadedeki hedefini, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri genel sıralamasında ilk 20’ye girmek olarak belirlemiştir.”
 
“Üniversite kampüsünün, öğrenci merkezli bir anlayışla sosyal ve kültürel imkânları artırılmış; kampüsün daha erişilebilir, daha yaşanabilir bir hale getirilmesi için masterplan çalışmaları tamamlanmıştır.”
Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında Van YYÜ, DAKA ve KOSGEB iş birliği ile kurulan ve laboratuvarlar, çalışma alanları, konferans salonu, eğitim ve toplantı odalarının olacağı Innovan Girişimcilik Merkezinin, 40. yılımızda aktif olarak faaliyetlerine başlayacağı müjdesini veren Şevli, “40. yılımızda faaliyet gösterecek olan diğer önemli birimlerimiz Üniversitemiz ile Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) işbirliğinde yapılan Prof. Dr. Cengiz Andiç Medya ve İletişim Merkezi ile Türkiye’nin en modern eğitim kurumlarından biri olan Anaokulumuz olacaktır. 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılı Akademik Açılış programında temellerinin atılacağını duyurduğum Tıp Fakültesi Morfoloji binası ile Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi’nin inşaatları hızla yükselmektedir. Üniversite kampüsünün, öğrenci merkezli bir anlayışla sosyal ve kültürel imkânları artırılmış; kampüsün daha erişilebilir, daha yaşanabilir bir hale getirilmesi için masterplan çalışmaları tamamlanmıştır. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi; şehre ve bölgeye sırtını dönen bir üniversite olmanın aksine bütün imkânları ve alt yapısıyla onlara yüzünü dönen bir üniversitedir. Bölge halkına en iyi sağlık hizmetini sunma misyonunu amaç edinen Üniversitemizde; Tıp Fakültesi, Dursun Odabaş Tıp Merkezi ve Diş Hekimliği Fakültesi, Üniversitemizin şehre ve bölgeye bakan pencereleri olmuşlardır. İç ve Dış paydaşları azami düzeyde bir araya getirmeye çalışan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, bu yönüyle her yıl Danışma Kurulları marifetiyle şehrin Eğitim-Öğretim, Araştırma Geliştirme, Turizm ve Sağlık gibi konuların ele alınabilmesi için çalışmalar yürütmektedir. Ayrıca, Van ilinin güçlü sosyal sermayesini bir araya getirmek amacıyla Van Valiliği ve Van Büyükşehir Belediyesinin de paydaş oldukları, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Kent Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde ‘Kent Danışma Kurulu’ oluşturulmuştur. Türk Patent Enstitüsü’ne yaptığı başvurularla Van Kahvaltısı ve Van Gül Reçeli için ‘Coğrafi İşaret Tescil Belgesi’ alan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, ilk defa bu yıl öğrenci alımına başlayan Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü ile Gastronomi alanındaki çalışmalarına daha profesyonel şekilde devam etmeye ve Van yöresine ait daha fazla ürünün Coğrafi İşaret Tescil Belgesi almasına gayret gösterecektir.” dedi.
 
 Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinin pandemi koşullarına rağmen uzaktan eğitim modelinde büyük başarı elde ettiğini, ulusal ve uluslararası düzeyde düzenlemiş olduğu bilimsel toplantılarla da çok önemli çıktılar üretmeyi başardığını belirten Şevli, sözlerini; “Üniversitemizin 40. yaşında da bu etkinliklerimiz devam edecektir. Ancak 40. yaşın özelliğine binaen, bu yılki etkinliklerimiz daha kapsamlı ve daha yaygın olacaktır. Bu anlamda da değerli hazirunun katkılarını beklemekteyiz. İnşallah gelecek nesillere daha güzel bir üniversite bırakmak ümidiyle; bizleri yalnız bırakmadığınız için hepinize teşekkür ediyor, hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.” şeklinde tamamladı
 
Vali Bilmez’in ve Rektör Şevli’nin konuşmalarının ardından Üniversitemiz için hazırlanan yeni tanıtım filminin izlendiği tören, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi A.B.D. öğretim elemanları ve öğrencileri ile Asayiş Kolordu Bandosu’nun birlikte hazırladıkları müzik dinletisi ile devam etti.

Dinletinin ardından; Rektör Şevli, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Selçuk ve Vakfın Yönetim Kurulu Üyeleri Süheyla Dabbağoğlu, Tahsin Soydan ve Ali Sevimli’ye Van Yüzüncü Yıl Üniversitesine verdikleri desteklerden ötürü plaket ve teşekkür belgesi takdim etti.
 
Van YYÜ Vakıf Üyelerine takdimlerden sonra Rektör Şevli, Türkiye’nin her yerinde okuyan Vanlı öğrencilere burs sağlayan Van Kültür ve Dayanışma Vakfı Başkanı Nizamettin Ağar’a da plaket ve teşekkür belgesi takdim etti. Nizamettin Ağar da Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinin kuruluşundan bu yana yapılan çalışmaların derlendiği kitabı Van Valisi Mehmet Emin Bilmez’e ve Rektör Prof. Dr. Hamdullah Şevli’ye takdim etti.
 
Ardından Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde uzun yıllar görev yapmış akademik ve idari personelin emeklerini taltif etmek için Vali Mehmet Emin Bilmez, Milletvekili Abdulahat Arvas, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Dönmez ve Rektör Prof. Dr. Hamdullah Şevli tarafından ‘Vefa Ödül Töreni’ kapsamında plaket ve teşekkür belgesi takdim edildi.
 
Van Valisi Bilmez’in ve Rektör Şevli’nin Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi 40. Yıl Pastası’nı kesmelerinin ardından tören; Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi A.B.D. öğretim elemanları ve öğrencileri ile Asayiş Kolordu Bandosu’nun birlikte hazırladıkları müzik dinletisiyle sona erdi.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Youtube Kanalı’nda canlı yayımlanan törende; protokol üyeleri, Van’ın ileri gelenleri ve katılımcılarla röportajlar da yapıldı.
Törende; Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinin tarihsel sürecinin bir panoraması mahiyetinde olan fotoğraf sergisi de yoğun ilgi gördü.
Tören, fotoğraf çekimlerinin ardından sona erdi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat